Kendi Kendine İngilizce Öğrenme Teknikleri

Kendi kendine ingilizce öğrenme teknikleri “Kolay İngilizce öğrenmek” aslında pek mümkün değildir. Bu durum, yeni öğrenmeye başladığımız her şey için geçerlidir. Fakat İngilizce öğrenmek isteyen kişiler doğru yönlendirilirlerse bu mümkün olabilir. İşte burada sizinle bazı yöntemlerden söz etmek istiyorum. Bu yöntemlerden size uygun olanları uygulayabilirsiniz.
Zaman ayırın, Çabalayın

“İngilizce öğrenmek istiyorum” diyen herkesin dikkatle okumasını tavsiye ediyorum. İngilizce öğrenmek ciddi manada çaba ve zaman ayırmayı gerektirir. Ne kadar az zaman ayırırsanız, yeni konuları ve yapıları öğrenmeniz de gecikir. Eğer zaman ayıramayacak durumdaysanız, şuan, sizin adınıza İngilizce öğrenmek için doğru zaman değil demektir.
Ne kadar zaman ayırmalıyım?

Günde en az 1 ya da 2 saatinizi İngilizce öğrenmek için harcamalasınız. Kendinize bir İngilizce öğrenme programı hazırlayın ve bu programdan sapmadan ilelemeye çalışın. Burda mesele, olaydan soğumamaktır. Maalesef süreklilik gösteren, tekrar gerektiren konularla pek başarılı olmadığımızı biliyorum. Bunu kolaylaştıracak yöntemler geliştirmeliyiz. Sıkıcı uygulamalardan ziyade, sürekli uygulanabilir ve başarıya götüren yöntemleri tercih etmeliyiz.Temel Konularla Başlayın

İngilizce öğrenme sürecine en temel konularla başlayın; numaralar, alfabe, haftanın günleri gibi. Temel kelime bilgisini öğrenin. Sitemizde yakın bir zamanda “İngilizce öğrenme seti” şeklinde bütün konuları ve çok daha fazlasını içeren yazılar bulabileceksiniz. Örneğin İngilizce gramer öğrenmek, tek başına yeterli değildir. Belli konuları öğrendikten sonra okuma, yazma, dinleme ve konuşma pratikleri yapmak gerekmektedir. Öğrendiğiniz her şeyi bir kenara not alın. Bu, zaman zaman geriye dönüp neler öğrendiğinizi kontrol etmenizi sağlayacaktır.
Kendinizi İngilizce ile çevreleyin

Mümkün olduğunca İngilizce ile ilgili olmaya çalışın. İngilizce öğrenme programına ara vermemeye çalışın. Elinizde her zaman bir kitap, dergi, gazete gibi bir metaryel bulunsun. İngilizce çizgi film seyredebilirsiniz. Çizgi filimler çocuklara yönelik olduğundan ingilizce kelime telaffuzları diğer T.V programlarına göre daha anlaşılırdır. İngilizce alt yazılı filmler seyredebilir, ingilizce şarkı dinleyebilirsiniz. İngilizce makaleler yazmaya çalışın. İlk başta paragraf yazın, sonra da makaleler yazın. Bu anlamda İngilizce günlük tutabilirsiniz. Arkadaşlarınızla İngilizce konuşmaya çalışın. İnternetten İngilizce konuşma diyalogları bulun ve buları kendinize uyarlayın. Hata yapmaktan çekinmeyin çünkü konuşmak, İngilizcenizi geliştirmeniz açısından çok önemlidir. Konuşurken İngilizce düşünmeyi de öğrenirsiniz.
İngilizce Kitaplar, Dergiler ve Gazeteler Okuyun

Okumak size yeni kelimeler öğrenme fırsatı sunar. Yeni kelimelerle karşılaştığınızda, kelimelerin anlamlarını bir kenara not edin. Mümkün olduğunda İngilizce-ingilizce sözlük kullanmaya gayret gösterin. Okuduğunuz sürece elinizin altında sözlük bulunsun. Ben İngilizcemi belli bir seviyeye getirdiğimde sözlüğüm, kelime karıştırmaktan parçalanma noktasına gelmişti! Okudukça kelimelerin değişik kullanım yönlerini de görmüş olursunuz. Okuyacağınız meteryali seviyenize göre seçin. Size ağır gelen bir kitabı okumak hiç mantıklı değildir. Bu durum okuma isteğinize azaltabilir.
İngilizce Şarkılar Dinleyin

Sizlere tavsiyem, İngilizcesi çok düzgün şarkıcıların şarkılarını sözleri ile birlikte takip etmenizdir. Bu şekilde yeni kelimeler öğrenmiş olursunuz. Şarkıları dinlerken “listening”-dinleme pratiği yapmış olur, sözlerini okurken de “reading”-okuma pratiği yapmış olursunuz. Ayrıca yeni kelimeler de öğrenmiş olursunuz. Bunların yanında da kelimelerin telaffuzlarını da öğrenirsiniz.
Test Çözün

Öğrenme süreci içinde ne kadar yol aldığınızı öğrenmenin yolu test çözmektir. Okuldaki sınavlar gibi elinize İngilizce testleri alın ve çözmeye çalışın. Çözdüğünüz testler bildiğiniz konularla ilgili olsun. Bu şekilde hangi konuda eksiğiniz olduğunu da görmüş olursunuz.
Online İngilizce Öğrenme

İnterneti kullanarak İngilizce öğrenme yöntemi diyebileceğimiz “online İngilizce öğrenme”, internetin bu kadar yaygın olduğu günümüze ihmal edilmemesi gereken bir araçtır. İnternetten İngilizce öğrenme konusunda pek çok kaynak bulabilirsiniz. Radyo dinleyebilir, gazete okuyabilir, başkalarının İngilizce öğrenme konusundaki tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Sitelerde yer alan konu anlatımlarını takip edin.
Kendi Kendine İngilizce Öğrenme

Ülkemizdeki bir çok kişi için İngilizce bilmek bir elzem noktasına gelmiştir. Bu bağlamda, bütçemizi zorlamadan, evimizde, internetin karşısına geçip İngilizce öğrenebiliriz. Bunun için gerekli olan tek şey size rehberlik edecek kalitede kişilerin yol göstericiliğince yol almaktır. Sitemiz de bu bağlamda yola çıkmış ve yol almaktadır. Yakın zamanda “online olarak İngilizce öğrenmenin tek adresi olma” noktasına geleceğimize inanıyoruz.

Çok uzun zaman önce yazmayı düşündüğüm ama bir şekilde devamlı ertelemek zorunda kaldığım bir yazı bu… yıllardan beridir insanımızın İngilizce ile olan sorunu hep dikkatimi çekmiştir. Ortaokulu bitirdiğim KKTC’den maddi yetersizlikler yüzünden Liseyi okumam için memleketime(Trabzon-Çaykara) gönderilmiştim.Orada Lise birinci sınıfta daha ilk haftadan fark ettim ki benim Kıbrıs’ta ortaokulda gördüğüm dersleri burada ancak lise ikinci sınıfa geçince görecektim…

Herneyse hala daha insanımızın ingilizce konuşmada sorun yaşıyor olmasını bazıları tembellikle açıklamaya çalışıyor ama bence öyle değil ! Bence sorun öğretim metodlarında  ve o yüzden bu yönde bişeyler karalamaya çalışacam .

İngilizce Öğrenme Yöntemleri
“Kolay İngilizce öğrenmek” aslında pek mümkün değildir. Bu durum, yeni öğrenmeye başladığımız her şey için geçerlidir. Fakat İngilizce öğrenmek isteyen kişiler doğru yönlendirilirlerse bu mümkün olabilir. İşte burada sizinle bazı yöntemlerden söz etmek istiyorum.Benim ingilizcem nasıl düzelir diye soruyorsanız   bu yöntemlerden size uygun olanları uygulayabilirsiniz.
Zaman ayırın, Çabalayın
İngilizce öğrenmek ciddi manada çaba ve zaman ayırmayı gerektiren bir süreçtir. Ne kadar az zaman ayırırsanız, yeni konuları ve yapıları öğrenmeniz de gecikir. Eğer zaman ayıramayacak durumdaysanız, şu an, sizin için doğru zaman değil demektir.
Ne kadar zaman ayırmalıyım?
Günde en az 1 ya da 2 saatinizi İngilizce öğrenmek için harcamalasınız. Kendinize bir İngilizce öğrenme programı hazırlayın ve bu programdan sapmadan ilerlemeye çalışın. Burada işin püf noktası olaydan soğumamaktır.

Temel Konularla Başlayın
İngilizce öğrenme sürecine en temel konularla başlayın; numaralar(123…), alfabe(abc…), haftanın günleri(Sunday,Monday…) gibi. Temel kelime bilgisini öğrenin. Örneğin İngilizce gramer öğrenmek, tek başına yeterli değildir. Belli konuları öğrendikten sonra okuma, yazma, dinleme ve konuşma pratikleri yapmak gerekmektedir. Öğrendiğiniz her şeyi bir kenara not alın. Bu, zaman zaman geriye dönüp neler öğrendiğinizi kontrol etmenizi sağlayacaktır. Bahanelere sığınmayı sevmeyen bir yapınız varsa o zaman aldığınız notları hergün bir veya iki defa gözden geçirin.

Aslında ben size çok farklı bir tavsiyede bulunmak istiyorum :Gramer Çalışmayı Bırakın!
Evet! Yanlış okumadınız Gramer çalışmayı hemen bırakın!. Gramer kitaplarınızı ve ‘textbook’larınızı bir kenara bırakın. Gramer kuralları size İngilizce hakkında düşünmeyi öğretir, fakat siz otomatik olarak konuşmak istiyorsunuz. Düşünmeden konuşmak. Kelime gruplarının ve cümlelerin anlamlarını özümseyerek, hissederek otomatik olarak konuşmayı öğrenmeliyiz. Gramere yoğunlaşmak konuşma yeteneğimize tam ters etki yapar, beynimizi doğru grameri kullanmak için meşgul ederken, akıcı konuşmayı elde edemeyiz. Önce gramer kurallarını çalışarak İngilizce konuşmayı öğrenenler daha sonra konuşmayı otomatikleştirdikleri zaman gramer kurallarını düşünmeden konuşmaya başlarlar ki, çok vakit kaybetmiş olurlar

Peki ne yapmak gerek.. Kural Dinlemek.
Dinlemek! Dinlemek! Dinlemek!
Sizi sıkmayan ve ANLAŞILABİLİR olan İngilizceyi HERGÜN dinleyin. Text Kitapları okumayın ! İngilizce DİNLEYİN!
Çok Basit. Bu sizin İngilizce başarınızın anahtarı. Text Kitapları okumayı bırakın. Hergün İngilizce dinlemeye başlayın.
Çoğu dil kurslarında İngilizceyi gözlerinizle öğrenirsiniz. Textbooklar okuyup gramer kuralları çalışırsınız. Onun yerine sadece, gerçek İngilizce konuşmaları, İngilizce filmleri, televizyon şovlarını, sesli kitapları, hikâyeleri ve radyo tolk şovları dinleyin. Gerçek İngilizce konuşmaları kullanın.
Mümkün olduğunca İngilizce ile ilgili olmaya çalışın. İngilizce öğrenme programına ara vermemeye çalışın. Elinizde her zaman bir kitap, dergi, gazete gibi bir metaryel bulunsun. İngilizce çizgi film seyredebilirsiniz. Çizgi filimler çocuklara yönelik olduğundan ingilizce kelime telaffuzları diğer T.V programlarına göre daha anlaşılırdır. İngilizce alt yazılı filmler seyredebilir, ingilizce şarkı dinleyebilirsiniz. İngilizce makaleler yazmaya çalışın. İlk başta paragraf yazın, sonra da makaleler yazın. Bu anlamda İngilizce günlük tutabilirsiniz. Arkadaşlarınızla İngilizce konuşmaya çalışın. İnternetten İngilizce konuşma diyalogları bulun ve bunları kendinize uyarlayın. Hata yapmaktan çekinmeyin çünkü konuşmak, İngilizcenizi geliştirmeniz açısından çok önemlidir. Konuşurken İngilizce düşünmeyi de öğrenirsiniz.

İngilizce Kitaplar, Dergiler ve Gazeteler Okuyun
Okumak size yeni kelimeler öğrenme fırsatı sunar. Yeni kelimelerle karşılaştığınızda, kelimelerin anlamlarını bir kenara not edin. Mümkün olduğu kadar İngilizce-İngilizce sözlük kullanmaya gayret gösterin. Okuduğunuz sürece elinizin altında sözlük bulunsun. Okudukça kelimelerin değişik kullanım yönlerini de görmüş olursunuz. Okuyacağınız meteryali seviyenize göre seçin.

İngilizce Şarkılar Dinleyin
Dil okullarının çoğu bunu önemsemiyor fakat En Önemli Kural – Önce Dinleyin
Sizi sıkmayan ve ANLAŞILABİLİR olan İngilizceyi HERGÜN dinleyin. Text Kitapları okumayın ! İngilizce DİNLEYİN!
Bu sizin İngilizce başarınızın anahtarı. Text Kitapları okumayı bırakın. Hergün İngilizce dinlemeye başlayın.
Sizlere tavsiyem, İngilizcesi çok düzgün şarkıcıların şarkılarını sözleri ile birlikte takip etmenizdir. Bu şekilde yeni kelimeler öğrenmiş olursunuz. Şarkıları dinlerken dinleme(listening) pratiği yapmış olur, sözlerini okurken de okuma(reading) pratiği yapmış olursunuz. Ayrıca yeni kelimeler de öğrenmiş olursunuz. Bunların yanında da kelimelerin telaffuzlarını da öğrenirsiniz.

Test Çözün
Öğrenme süreci içinde ne kadar yol aldığınızı öğrenmenin yolu test çözmektir. Okuldaki sınavlar gibi elinize İngilizce testleri alın ve çözmeye çalışın. Çözdüğünüz testler bildiğiniz konularla ilgili olsun. Bu şekilde hangi konuda eksiğiniz olduğunu da görmüş olursunuz.

Online İngilizce Öğrenme
İnterneti kullanarak İngilizce öğrenme yöntemi diyebileceğimiz “online İngilizce öğrenme”, internetin bu kadar yaygın olduğu günümüze ihmal edilmemesi gereken bir araçtır. İnternetten İngilizce öğrenme konusunda pek çok kaynak bulabilirsiniz. Radyo dinleyebilir, gazete okuyabilir, başkalarının İngilizce öğrenme konusundaki tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Sitelerde yer alan konu anlatımlarını takip edin.

Kendi Kendine İngilizce Öğrenme
Ülkemizdeki bir çok kişi için İngilizce bilmek bir elzem noktasına gelmiştir. Bu konu hakkında düşünmenizi istiyorum… 4-5 sene ingilizce eğitimi aldığınızı varsayalım. Neden hala daha ana dili İngilizce olanları konuşurken anlamakta güçlük çekiyorsunuz?

Sizde bir sorun yok. Gittiğiniz kurslarda ve çalıştığınız textbooklarda bir sorun var. Textbooklar ve ses CD kasetleri gerçekten berbat. Söz konusu kurslarda gerçek İngilizce konuşmaları asla öğrenmediniz. Günlük ingilizceyi ve yerli konuşmacıların normalde kullandıkları sıradan İngilizceyi hiçbir zaman öğrenmediniz. Siz oralarda TEXTBOOK
İngilizcesi öğrendiniz fakat aslında siz Günlük Konuşma İngilizcesini Öğrenmelisiniz.
Günlük İngilizceyi nasıl öğrenirsiniz? Çok kolay. Textbook kullanmayı bırakın. Onun yerine sadece, gerçek İngilizce konuşmaları, İngilizce filmleri, televizyon şovlarını, sesli kitapları, hikâyeleri ve radyo tolk şovları dinleyin. Gerçek İngilizce konuşmaları kullanın. Gerçek İngilizce Öğrenin, Textbook İngilizcesi Değil.

Yabancı dil bilmek yurt dışı gezilerini keyifli hale getiren en önemli unsurlardan bir tanesidir. Gittiğiniz ülkede konuşulan dili bilmeniz sadece gezinizi kolaylaştırmakla kalmaz, gezip gördüğünüz yerlerle ilgili daha fazla bilgi toplamanıza da faydası olur. Hangi ülkeye giderseniz gidin İngilizce bilmeniz size inanılmaz kolaylıklar sağlayacaktır. Peki İngilizce konuşmaya çekiniyor veya korkuyor musunuz? Kelimeler aklınıza geliyor ancak dilinizden çıkmıyor mu? Bazen en kolay kelimeler bile aklınıza gelmiyor mu? İngilizce nasıl öğrenilir ? Size göre İngilizce öğrenme zor mu?  İngilizce Öğrenme Yolları nelerdir?
İngilizce Öğrenme Yolları
İngilizce Nasıl Öğrenilir?Peki İngilizce konuşmak gerçekten zor mu?

Türkiye’de İngilizce eğitimini ilkokuldan itibaren almamıza rağmen, üniversite çağına gelmiş bir yetişkin henüz simple present tenste akıcı bir cümle kuramıyor. “Are you kola?” gibi anlamsız cümleler kuruyoruz. Bunun sebebi nedir peki? Türk insanı olarak İngilizce konuşmak konusunda niçin zorluk çekiyoruz?

Bunun temel sebebi aslında Milli Eğitim sistemindeki yetersizlik. Öğretmenler de bu eğitim sisteminde açıkçası bir yenilik yapamadığından 12 yıllık zorunlu eğitimde bir adım yol alamıyoruz İngilizce öğrenme konusunda. Oysa ki İngilizce bir matematik, kimya dersi gibi anlatılmaz. İngilizce öğretmenlerinin biraz hayalci olması gerek. Öğretmeyi daha eğlenceli hale getirecek metotlar bulmak zorundalar.
İngilizce Öğrenme Yolları
İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Tabii sadece 12 yıllık eğitim değil, Milli Eğitim’de öğrenemeyince bu sefer özel kurslar devreye giriyor. Ancak bu kursların da çoğunluğu ticari anlamda İngilizce öğretme anlayışında olduğundan size bir şey vermeyecektir.

İşte bu 12 yıllık bir süreçte öğrenilemeyen yabancı dil sonradan bir korku halini alıyor. Bu korku aslında İngilizceyi tam olarak kavrayamamaktan, öğrenme yöntemlerini geliştirememekten, konuşmaya ağırlık vermemekten kaynaklanıyor. Öğrenme teknikleri de değişmediğinden aynı havanda su dövülmeye devam ediliyor.

Peki İngilizce Öğrenmek zor mudur?

Kesinlikle hayır! İngilizce öğrenmek kesinlikle zor değildir. Hiçbir yabancı dil öğrenmek zor değildir. Ancak zor olmadığını söylediğimiz zaman bunu bir parmak şaklatmak kadar kolay olduğunu da düşünmeyin. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey öğrenme tekniklerinizi gözden geçirmek ve bunu sürdürebilmek için yeterli azmi göstermektir.
İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Öğrenmeye Başlamadan Önce Ne Yapmalıyım?

İngilizce veya herhangi bir yabancı dil öğrenmeye başlamadan önce gözden geçirmemiz gereken bazı hususlar var.

Bunlar nelerdir?

    İngilizceyi size kimse öğretemez! Aynen böyle arkadaşlar. Size kimse İngilizce öğretemez. Birisi size İngilizce öğreteceğim diyorsa ondan uzak durun! Herhangi bir kursta 2 ayda şu seviyeye geleceksiniz… 5 Ayda bu seviyede olacaksınız şeklinde taahhütte bulunuyorlarsa eminim sizi kandırıyorlardır. Hiç düşündünüz mü ? Sizin seviyenizi, öğrenme sürecinizi nereden biliyorlar da herkese aynı süreci öngörüyorlar? Herkese yapılan aynı seviye testi ile bunu öğrenmek mümkün değildir. Kurslarda İngilizce öğrenilemez arkadaşlar. Paranızı boş yere havaya saçmayın. İngilizceyi yalnızca ve yalnızca kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece araçları kullanmaktır ve kendi çalışma yönteminizi bulmaktır. Zaten öğretseydi 12 yıl boyunca temel eğitimde öğrenebilirdiniz değil mi?

    İngilizce kesinlikle herhangi bir sürede öğrenilmez. Bu tüm hayatınıza yaymanız gereken bir aktivitedir. Bir sene yoğun bir şekilde İngilizce öğrenmeye çalışıyorsunuz ancak ondan sonra bırakıyorsunuz.. Atın çöpe o bir seneyi. Kullanmadığınız güç, güç değildir. Eğer belli bir seviyeye gelseniz dahi onu kullanmıyor, okuma, dinleme aktiviteleri ile geliştirmiyorsanız sürekli geri gidersiniz.

    İngilizce öğrenmede çok farklı araçları kullanmamız gerekiyor. Kimisi kitap okuyarak daha kolay öğrenir, kimisi dizi izleyerek. Ancak bu yöntemi bulmanız için hepsini uygulamanız gerekiyor arkadaşlar. İngilizceyi biliyorum diyebilmeniz için İngilizcenin 4 aşamasını da çok iyi uygulamanız gerekiyor. Bunlar neler? Reading-Writing-Speaking-Listening. Yani Okuma-Yazma-Konuşma-Dinleme. İngilizce Öğrenme sürecinizde bu 4 aşamada başarılı olabilmek için sadece kitap okumak değil, dinleme ve yazma etkinlikleri de yapmanız gerekiyor. İşte bunun için size en uygun yöntemi bulabilmeniz için bütün aktiviteleri denemelisiniz.

İngilizce Öğrenme Yolları
İngilizce Nasıl Öğrenilir?

    Gramer mi çalışmalıyım? Pratik mi yapmalıyım? Bu sorular da hep kafamızı kurcalar. Her ikisi de ! Gramer bilgisi olmadan doğru cümle kurmanız imkansızdır. Doğru cümle kuramadıktan sonra istediğiniz kadar pratik yapın hiçbir sonuç elde edemeyeceksiniz.


    Genellikle özel dershanelerde 1 yılda C seviyesinize çıkacağınızı taahhüt ederler. Peki bundan sonra? Bitecek mi öğrenme süreciniz? Hayır! Önceden de söylediğim gibi herkesin öğrenme süreci farklıdır. Kiminin 1 ayda öğrendiğini diğeri 6 ayda öğrenebilir. O yüzden İngilizceyi şu kadar zamanda öğrenmeliyim diye kendinizi şartlamayın. Bu bir süreçtir ve bu süreç içerisinde ne yaptığınız önemlidir.


    İhsan Doğramacı’nın 60 yaşında Fransızca öğrenmeye başlayıp, 63 yaşında Fransa’da üniversitede ders verdiğini biliyor muydunuz? Aynı zamanda 80 yaşında Çince öğrenmeye başladığını? “Benden geçti artık, İngilizce gençken öğrenilir.” Bu düşünceyi defalarca duydum. Birçok kişi yabancı dili gençken öğrenilebileceğini düşünür. Bu tam bir şehir efsanesidir. Yabancı dil her yaşta her daim öğrenilir. Üstelik beyninizi sürekli bir yabancı dil aktivitesiyle meşgul ettiğinizde ileriki yaşlarda bunama gibi hastalıklara da bye bye diyeceksiniz! Yaşa takılmayın!


    Pratik önemlidir. Pratik denilince akla ilk önce gelen şey konuşmadır. Oysaki yazma pratikleri de vardır. Dinleme pratikleri de. Yazma pratiklerini yaptığınızda konuşmanız gelişir. Dinleme yaptığınızda da. Okuduğunuzda da yazmanız gelişir. Bunların hepsi pratiktir ve düzenli olarak yapılması gerekir.    Tüm güne yayın. Yolda yürürken kulaklığınızı takın bir şarkı dinleyin. Haberleri İngilizce okuyup anlamaya çalışın. TV de İngilizce haberleri izleyin. Aşina olduğunuz şeyleri İngilizce dinlerseniz anlamanız daha da kolaylaşacaktır.

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Üstüne basarak söylüyorum. Siz hazır değilseniz İngilizce nasıl öğrenilir bunun cevabını bulmanız mümkün değil. Bunun için program yapmalı ve o programı uygulayacak azmi göstermelisiniz. Sıkıldığınızda bir müzik dinleyin. Bir dizi izleyin. Ancak öğrenme sürecini kesinlikle bırakmayın.

İngilizce kurslarına çuvallar dolusu paralar vermeyin. Günümüzde internette milyonlarca youtube kanalı, İngilizce çalışma sayfaları var. Hepsi bedava! Ve emin olun kurslardan daha etkili öğrenme metodları içeriyor. Siz yeter ki başlayın!

Nereden Başlayalım? İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmede karşımıza dağ gibi çıkan bir soru bu. Nereden Başlamam gerekiyor? Birçoğumuzun en büyük korkusu budur. Yeterli kaynaklar var elimizde ancak nereden ve nasıl başlayacağımızı bilemiyoruz. Öncelikle eksiğiniz nerede onu bulmanız gerekiyor. Gramerde eksiğiniz varsa gramere yüklenin. Peki gramerde eksiğimiz olduğunu nasıl anlayacağız? Bunu anlamanın de en güzel yolu bol bol test çözmekten geçer. Günde 100 tane gramer sorusu çözün. 3 ay sonra bakın İngilizce kapasitenizde gelişme var mı yok mu? Emin olun test çözerek de İngilizce öğrenmeniz mümkün.
ingilizce öğrenmenin yolları
İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Eksik olduğunuz konuları ayrı ayrı çalışın. Örneğin Present Tense ile ilgili bir eksiğiniz var ise öncelikle bu konuyu derinlemesine gramer kitaplarından çalışın ve sadece bu konu ile ilgili en az 100 soru çözün. Hatalarınız çok ise, bir 100 soru daha çözün. Bütün konulara bu yöntemi uygulayın. İngilizce öğrenmenin en faydalı yollarından bir tanesi de bol tekrar yapmaktır.
Kendi Kendine İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Kendi kendine İngilizce öğrenmek en faydalı ve hızlı yoldur arkadaşlar. Ancak dediğim gibi bunu bir sürece yaymalısınız. Nasıl ki karnınız acıktığında doğal olarak yemek ihtiyacı duyuyorsanız. İngilizce öğrenme konusunda da bu ihtiyacı hissetmeniz gerekli. Çok iyi disipline olursanız hiçbir kursa ihtiyaç duymadan çok kısa sürede İngilizce öğrenebilirsiniz. Kendinizi motive edecek bir araç bulmalısınız. Programınız çalışma masanızın üzerinde olsun. Günlük ne kadar soru çözeceğiniz, ne kadar okuma parçası okuyacağınız, ne kadar süre video izleyeceğiniz o programda yazılı olsun. 21 gün bunu deneyin farkı göreceksiniz. 21 gün sonra yapmadığınız günlerde vicdan azabı çekip suçluluk duyacaksınız.

Papağan Olun!
İngilizce Öğrenmenin yolları
İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Duyduğunuz, okuduğunuz, öğrendiğiniz kelimeleri yüksek sesle tekrarlayın. Bir papağan gibi sürekli tekrarlayın. Kendi sesinizle duyduğunuz kelimeleri kesinlikle unutmayacaksınız. Ancak yüksek sesle, mırıldanır gibi değil. Dinleme pratiği yaptığınızda önce kelimeleri sonra cümleleri tekrarlamaya çalışın. Bu sayede konuşma yeteneğiniz de gelişecektir.

İngilizce Kursları Faydalı mı?

Kesinlikle Hayır! Eğer sizinle özel olarak ilgilenen bir eğitimci yoksa size özel yapılmış bir program yoksa kesinlikle o kurs size fayda getirmeyecektir. Bunu uygulayan çok çok az kurslar vardır arkadaşlar. Onlar da inanılmaz astronomik fiyatlar talep etmektedir. Kalabalıklar arasında kaybolur gidersiniz. Hiçbir eğitimci sizin gerçek probleminizi analiz ederek ona yönelik bir program hazırlamaz. Sizin probleminizi en iyi bilecek yine kendiniz olacaksınız. İngilizce Kurslarında yapılan programlar genel müfredata göre belirlenir ve buna herkesin uyması beklenir. Oysa bir yabancı dil öğrenmek herkes için farklı farklı yöntem uygulamaktan geçer.

Dolayısıyla kurs maliyeti, yol parası, oraya ayırdığınız zaman kaybı size ileride büyük bir hayal kırıklığı olarak geri dönecektir.

Yurt Dışı Kurslar Faydalı mıdır?

Günümüzde mantar gibi biten yurt dışı eğitim imkanlarıyla birlikte İngilizce öğrenmenin yeni bir ufuk açtığını söyleyebiliriz. Ancak bu da Türkiye’deki kurslar gibidir. Gitmeyi düşündüğünüz kursun köklü bir eğitim kurumu olduğuna çok dikkat etmeniz gerekli. Orada alacağınız eğitimden ziyade yaptığınız pratik çok önemlidir.

Yurt Dışı kurslarından ziyade, sosyo-kültürel anlamda zaman geçirebileceğiniz ve ücretsiz olarak konaklayabileceğiniz workaway gibi yurtdışı gönüllülük programlarını denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Dünyanın hemen hemen her yerinde bulabileceğiniz gönüllülük programı olan Workaway ile ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Workaway nedir?

Sonuç olarak;

İngilizce nasıl öğrenilir ? İngilizce öğrenmek zor mudur ? Kesinlikle hayır! Öncelikle bu korkunuzu yenin. Öğrenme için gerekli olan programı uyguladığınızda ve bu programı sürdürecek azmi gösterdiğinizde çok kısa sürede İngilizceyi öğreneceğinize ve akıcı bir şekilde konuşacağınıza eminim. Yukarıda sıraladığım konuları teker teker uygulayın sonuca siz de inanamayacaksınız.