kolay ingilizce öğrenme teknikleri

Günümüzde her alanda ihtiyaç duyulan meziyetlerden birisi de hiç şüphesiz ki İngilizce dil bilgisidir. Her ne kadar artık pek çok dilden daha yaygın bir konumda olsa ve hayatımıza iyice yerleşerek mekan isimlerine kadar İngilizce merakına sahip olsak da bu dil hakkında en az bilgiye sahip olan Avrupa ülkelerinden birisiyiz.

Şu bir gerçek ki uluslararası arenada başarılı olmak için her alanda yabancı dil olarak İngilizce bilgisi şarttır. Şayet bu dili öğrenmek istiyorsak hem istekli hem de işin gerekliliğinin bilincinde olmamız gerekir. Vestel firmasının sahibi Nazif Zorlu "Üniversite okumadığım için tek konuda pişmanım. O da İngilizce öğrenemediğim içindir." der. Bu yakınmasındaki en önemli neden ise aracı olarak seçtiği tüm tercümanlardan kazık yemiş olmasıdır. Düşünün koskoca yerli bir firmanın sahibi bile sırf dil bilgisine sahip olmadığı için dolandırılabiliyor.

 Tüm bu nedenlere bakacak olursak İngilice öğrenmenin günümüzde ne denli önemli ve ciddiyet gerektiren bir meziyet olduğu görülebilmekte. Peki bu dili en kolay ve hızlı şekilde öğrenmek için yapılması gerekenler neler? Ben tecrübelerimden yola çıkarak bu makaleyi yazıyorum. Zira daha önce İngilizce'den zerre kadar anlamayan bir insandım ama artık konuşulan pek çok diyaloğu anlayabiliyor ve karşılaştığım turistlerle muhabbet dahi edebiliyorum. İşte benim kullandığım başlıca yöntemler:

Her dilde olduğu gibi İngilizce'de de kelime bilgisi son derece önemlidir. Zira gramer bilmeden de kelimelerden anlamlar çıkartabilirsiniz ama kelimelerin ne anlama geldiğini bilmezseniz istediğiniz kadar gramer bilin size fayda etmeyecektir. Yani gramer bilgisi İngilizceye açılan kapıysa o kapıyı açan anahtar da kelime bilgisidir. Bu yüzden acilen İngilizce kelimelerin anlamlarını bilmeye ve İngilizce kelime dağarcığınızı arttırmaya bakmalısınız. Peki neler yapılabilir?

  • İngilizce - Türkçe kitaplar okuyun ve ilginizi çeken kelimelerin altını çizerek kitap biter bitmez bu kelimelere bir kaç kez göz gezdirin.
  • Sokakta, İşte ve Televizyonda nerede bir İngilizce kelime görürseniz anlamını bilmiyorsanız not alın ve ilk forsatta anlamını öğrenmeye bakın.
  • Günlük hayatta çok sık kullanılan kelimeleri araştırın ve bunların anlamlarını öğrenerek 10-20 kez kağıda yazarak pekiştirin.
  • Her İngilizce kelimeyi anlamına göre zihninizde anlamına göre simgeleştirin ve kodlayın. (Örneğin: Car=Araba ise karda yolda giden bir araba aklınıza getirin ve bu şekild ekodlayın.)