yurtdışında ingilizce öğrenmek

Yüksek öğrenimde bir okulu başarılı bir şekilde tamamlayabilir, hatta aldığınız eğitim alanında çok iyi bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Ancak eğer yabancı diliniz yeterince iyi değilse, iş bulma şansınız çok düşüktür. Buna ek olarak, aldığınız eğitim ile ilgili bir çok kaynağın yabancı dilde yayınlanmış olması da, zamanında teknolojik gelişmeleri takip edebilmeniz açısından yabancı dil bilmenizi zorunlu kılmaktadır.

Dil eğitimi, sabır isteyen ve zorlukları olan bir eğitimdir. Dünyanın en iyi dil okuluna da gitseniz, özel öğretmenlerden ders dahi alsanız, eğer sabırlı ve kararlı değilseniz, yabancı dil öğrenemezsiniz. Dil öğreniminde, mutlak başarı için günü gününe çalışmak ve Türkçe'den uzak kalmak gerektiğini unutmayın.


Yabancı bir dilin en kolay öğrenilebileceği yer, hiç kuşkusuz o dilin konuşulduğu ülkedir. Elbette ki, Türkiye'de alacağınız dil eğitimi ile de bir şeyler öğrenebilirsiniz ancak bunun süresi doğal olarak biraz daha uzun olacaktır.


Yurtdışında dil eğitimi almaya karar vermek, bunu gerçekleştirmek için tek başına yeterli değildir. Yurtdışı eğitime karar veriyorsanız, her şeyden önce yeterli bütçenizin olduğuna emin olmalı, yurtdışında yaşamanın pahalı ve masraflı olduğunun düşünerek, yurtdışı eğitimi için gerçekçi bütçe ayırmalısınız.

Ortalama bir dil eğitimi için ayda en az 1000-1500 dolar arası bir harcamanın gerekebileceğini önceden iyice düşünmelisiniz.

Yurtdışı hayallerinizde her zaman gerçekçi olun, maddi olanağınız yeterli değilse zamanınızı yurtdışı hayali kurarak boşuna harcamayın, her türlü fırsat için tetikte olun ve karşınıza çıkan her türlü fırsatı değerlendirin. Herkesin yaptığından farklı davranın. Tek bir konuya yoğunlaşmayın. Örneğin; maddi olanağınız yoksa zamanınızı burs bulma hayallerine veya yetersiz kaynaklar ile bir şeyler aramaya harcamayın. Bunlar, şans oyunlarından para kazanma hayallerine benzer, yıllarınızı gerçekçi işler yapmak yerine hayallerle harcamış olursunuz.

Paranız yeterli değilse İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerdeki çalışarak öğrenim yollarını araştırmaya koyulun veya en azından yabancı bir dili Türkiye'de öğrenmek için ciddi girişimlerde bulunun. Kitaplardan öğrenmeye veya seçilmiş özel dershanelerdeki dil kurslarına katılmaya çalışın.