sırpça türkçe çeviri

sırpça türkçe cümle çeviri sırpça metin çeviri

Sırpça (Kiril: српски, Latin: srpski) Slav dillerinin güney grubundan, Sırpların konuştuğu dil. Hırvatça ile birlikte "Sırp-Hırvat dili" olarak da bilinir. Sırpça, Sırbistan'ın resmi dilidir. Ayrıca Bosna-Hersek'in resmi dillerinden biridir ve çoğu Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek ve Hırvatistan'da yaşayan 10 milyon Sırp tarafından konuşulur. Fakat Sırplar bu coğrafyadaki insanların konustuğu her dili Sırpça olarak tarif etmekte, dil üzerinde de bir hegomanya kurma hayallarinden asla vazgeçmemektedirler. Açıkça söylersek yukarıda belirtilen 10 milyonluk Sırpça konuşan sayısı doğru değildir. Bu 10 milyon içinde aslında Sırpça değil Boşnakça, Karadağca, Makedonca, Hırvatça konuşan kişiler hatırı sayılır seviyededir. Bunları çıkarırsak geriye sadece 6 milyon Sırpça konuşan kişi kalır. Bu da Sırbistan daki Sırplardır ve çoğu da konuşurken Sırpça nın fakir bir dil olmasından dolayı nerdeyse her cümlede Türkçe kelime kullanmak zorundadır.

19. yüzyılda Kiril alfabesi Sırpçaya uygulanırken, her ses için bir harf oluşturulmuştur ve bu yüzden (Türkçe için de dendiği gibi) Sırpça yazıldığı gibi okunan ve okunduğu gibi yazılan bir dildir.

Sırpçanın ilginç bir özelliği, hem Latin abecesi hem de Kiril alfabesi kullanılarak yazılmasıdır. Bunun sebebi tarihseldir. Yugoslavya yönetimi Komünist rejim yüzünden Kiril alfabesi tercih etmiş, ancak ondan önceki Sırp-Hırvat federasyonunda kullanılan Latin abecesinin kullanımı devam etmiştir.


sırpça çeviri yapmak için sitemizin anasayfasından dil seçeneğini sırpça olarak değiştirerek online çeviri işlemini gerçekleştire bilirsiniz...