romence türkçe çeviri

romence türkçe cümle çeviri romence metin çeviri

Rumence (Rumence: Română), Romanya'nın resmî dilidir ve Romans dillerin doğu koluna mensuptur. Çoğu Romanya ve Moldova'da yaşayan 28 milyon kişi tarafından konuşulur. Moldova'nın resmî dili Moldovca ile Rumence aynı dildir. Ama aralarında küçük de olsa farklılıklar vardır.


Latinceye gramer ve kelime dağarcığı olarak oldukça benzemektedir. Romanya tarih boyunca çevresel etkilerden diğer ülkelere göre daha az etkilendiği için Latince etkisi diğer dillere göre daha fazla gözükmektedir.
Romanya bölgesinde Roma İmparatorluğunun işgalinden önce yaşayan yerli halkın, yani daçyalıların (Romanya tarihsel olarak daçya - dacia - olarak isimlendirilir), kullandığı kelimeler de Rumencede bulunmaktadır. Dolayısıyla bazı kelimelerin İtalyanca - İspanyolca gibi dillerde hiç benzeri yoktur. (Örneğin brânză - peynir)
İ.S. 101 yılında Roma İmparatoru Trajan daçya topraklarını işgal etmiştir. Yani bu tarihten itibaren Latin etkisi daçyaya girmiştir. Bundan sonra da daçya Osmanlı İmparatorluğu da dahil olmak üzere çeşitli işgallere uğramıştır. Bu sebeple Türkçe ile de bazı ortak kelimeler vardır.
Rumen alfabesi kiril alfabesi değildir. Uzun bir süre SSCB nin etkisi altında (komünist yönetim ile) idare edildiği için böyle bir fikre kapılmak doğaldır, ama bu süre içinde dahi kiril alfabesi kullanılmamıştır. Rumen alfabesi, Latin alfabesine çok büyük oranda benzer sadece birkaç tane farklı harf vardır. Yine benzer sebeplerle Rumencenin Rusçaya benzediği düşünülebilir, fakat Rusçaya benzemez.


romence çeviri yapmak için sitemizin anasayfasından dil seçeneğini romence olarak değiştirerek online çeviri işlemini gerçekleştire bilirsiniz...