katalanca türkçe çeviri

katalanca türkçe cümle çeviri katalanca metin çeviri


Katalanca,Hint-Avrupa Dillerinin Romans koluna bağlı bir dildir. İspanya'nın bazı bölgelerinde ve Andorra'da resmi dildir. Katalanca konuşanların çoğu İspanya'da yaşar, ve ülkede ikinci en çok konuşulan dili olduğundan ülkenin 4 resmi dilinden biridir. Fransa ve İtalya'da da Katalanca anlayabilen kişiler olduğu bilinir.

Katalanca, İspanya'nın Akdeniz kıyılarında, özellikle Barcelona kentinde konuşulan bir Latin dilidir. Güney Fransa'da konuşulan Oksitancaya oldukça yakın bir dildir. Katalanca, 13. yyda Okistan dilinden farklılaşıp gelişmiş bir güney lehçesidir. Dil, İspanyolca ve Portekizce ile çok benzer özellikler taşımaktadır. Katalancayı anadili olarak konuşanlar bugün çoğunlukla İspanya'nın Katalonya özerk bölgesinde yaşamaktadırlar ve bu bölgede Katalanca,İspanyolca'dan önce gelmektedir.Öyle ki hemen bütün tabelalarda önce Katalanca sonra İspanyolca açıklamalar yazmaktadır.Katalanca,İspanyolca'dan çok Portekizce ve Fransızca'ya yakındır.


Merhaba: hola [ˈɔla]
Hoşçakal: adéu [aˈðew]
Lütfen: per favor [peɾ faˈvoɾ]
Teşekkürler: gràcies [ˈgɾasies]
Özür dilerim: perdó [peɾˈðo]; ho sent [uˈsent] veya [uˈseŋk]; ho lamente [ˈu laˈmente]
Ne kadar?: quant val? [ˈkwanˈval]; quant és? [ˈkwanˈtes]
Evet: sí [si]
Hayır: no [no]
Anlamıyorum: no ho entenc [ˈnowanˈteŋ]
Banyo nerede?: on és el bany? [ˈoˈnezəlˈβaɲ]
Katalanca konuşabiliyor musun?: Parles català? [ˈpaɾləl kətəˈla]


katalanca çeviri yapmak için sitemizin anasayfasından dil seçeneğini katalanca olarak değiştirerek online çeviri işlemini gerçekleştire bilirsiniz...