hintçe türkçe çeviri

hintçe türkçe cümle çeviri hintçe metin çeviri

Hintçe (हिन्दी Hindi) bir Hint dilidir. Genellikle Hindistan'ın kuzey, merkez ve batısında konuşulan bu dil, Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dildir. İngilizce'nin ve 22 diğer yerel dilin yanı sıra, Hindistan'ın ana dilidir. Pakistan'ın resmi dili Urducaya çok benzemektedir. Hindistan'da Devanāgarī yazı sistemini; Pakistan'da ise Arap alfabesi'ni kullanmaktadır.

Hindistan'da bir çok eyalette başka diller kullanmılmakta olsa da, genellikle tüm halk bu dili bildiğinden İngilizce ve Hintçe sayesinde kolaylıkla konuşabilirler. Günümüz Hindistan, Dünya'nın en hızlı, en çabuk ilerleyebilen, gelişebilen ülkesidir. Bunun çalışkan ulusu dolayısıyla olduğu söylenmektedir. Hindistan, şu anda tek dil bütünlüğünü tamamen oluşturabilmek, bir Tamillinin bir Hindu'yu tanımasını sağlamak amacıyla okul kitabından her türlü şeyi Hintçe yapmaya çalışmaktadır. Bunun sebebi aynı zamanda; İngilizce'yi de resmi dil olmaktan çıkarmaktır.

İlk dili bulan Sümerlilerden beridir oluşan dil olduğu için; Farsça gibi Hintçenin de dünyada bulunan ilk dil kökünden geldiği söylenir. Bu yüzden, Hintçe büyük bir zenginlik taşımaktadır.Hindistan dışında daha çok Hint Sineması ve Bollywood ile tanılmıştır ve film müzikleri ile sevilmiştir.

1991 yılında birçok bilim adamı Hindistan dilini Hintçe olarak adlandırdı. SIL International verilerine göre 1991 yılında 180 milyon kişi ana dili olarak Hintçe konuşuyordu, 120 milyon kişi ise ikinci dil olarak Hintçe konuşuyordu. 1991'den 2008'e Hindistan nüfusu %35 artığına göre, bugün 240 milyon kişinin Hintçeyi anadili olarak konuştuğu tahmin edilmektedir. İkinci dil olarak konuşanların sayısı ise okur-yazarlık oranındaki artışa bağlı olarak %35'ten çok daha fazladır.


hintçe çeviri yapmak için sitemizin anasayfasından dil seçeneğini hintçe olarak değiştirerek online çeviri işlemini gerçekleştire bilirsiniz...